Occupop Blog

5 top trendów w rekrutacji w 2020

Occupop Blog
Border Image
5 top trendów w rekrutacji w 2020
Orla Doyle
9 minut czytania
Strategia rekrutacyjna

Zarówno w Irlandii jak i Wielkiej Brytanii, biznes się rozwija! W ostatnim czasie, w Irlandii zaobserwowano, najniższą od 13 lat, wartość bezrobocia, które wysokość wynosi zaledwie 4,8%. Co więcej Brytyjska Konfederacja ds. Rekrutacji i Zatrudnienia (REC), odnotowała w grudniu wzrost wskaźnika stałego zatrudnienia do 51,9%.

Pomimo tego, że trend pozostaje pozytywny, wciąż istnieje szereg innych wyzwań; zacieśniający się rynek pracy, krótszy czas pracy w danej firmie czy konkurencja w celu zatrudnienia najlepszych kandydatów, szybciej oraz efektywniej.

Z tego względu, firmy powinny inwestować w aktualizowanie swoich procesów rekrutacyjnych. Poniżej przedstawiamy 5 trendów rekrutacyjnych, które pozwolą Ci zdobyć przewagę nad konkurencją i zapewnić najlepszych ludzi dla Twojego biznesu.

Dlaczego inwestowanie w najnowsze trendy rekrutacyjne jest tak istotne?

Jedynym trendem rekrutacyjnym, który pozostaje niezmienny i jest podstawą wszystkich procesów rekrutacyjnych jest candidate experience. Obecnie to kandydaci tworzą proces rekrutacyjny, a ich doświadczenia bezpośrednio wpływają na decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu oferty oraz Twoją firmę. Według TalentLyft, 97% kandydatów poleca firmę innym kandydatom, jeżeli doświadczyli oni pozytywnego procesu rekrutacyjnego. Co więcej, ponad 50% jest skłonna podzielić się swoim nim w mediach społecznościowych.

Ponadto, z raportu Deloitte wynika, że 87% kandydatów, którzy doświadczyli znakomitego procesu rekrutacyjnego, zmieniło zdanie na temat firmy, której wcześniej nie byli pewni. Z drugiej strony, 83% badanych, których doświadczenia z rozmowy rekrutacyjnej były negatywne, zniechęciło się do firmy, którą wcześniej rozważali.  

Główne czynniki, na których powinieneś się skupić ulepszając candidate experience:

 • Skrócenie czasu potrzebnego na zatrudnienie
 • Poprawa komunikacji z kandydatami
 • Promowanie Twojego employer brandingu, doświadczenia i rozwoju w firmie
 • Dostosowanie się do potrzeb oraz dostępności kandydatów

Wszystkie powyżej wymienione trendy rekrutacyjne są niezwykle istotne w celu zapewnienia kandydatom najlepszego doświadczenia, poprawienia procesu rekrutacyjnego oraz szybszego i efektywnego zatrudnienia.

1. Sztuczna inteligencja (AI) zastąpi administratora w rekrutacji

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Moder Hire, potwierdza, że 50% firm wykorzystuje sztuczną inteligencje (AI) w celu pozyskiwania i przeglądania kandydatów. Zaczyna ona być coraz bardziej dostępna również dla małych firm, umożliwiając im tym samym, redukowanie czasu potrzebnego na prześwietlanie CV i pozyskiwanie najlepszych kandydatów, w taki sam sposób jak robią to większe organizacje.Najpopularniejszym mitem o sztucznej inteligencji (AI) jest ten, który twierdzi, że automatycznie usuwa ona CV, które nie spełniają danych kryteriów. Nie jest to jednak prawda, a także nie dotyczy większości narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencje. Jedyne, co ulega zmianie to kolejność uszeregowania kandydatów. Kontrola nad całym procesem jest wciąż w Twoich rękach.

2. Zatrudnianie jako umiejętność miękka

Według badania przeprowadzonego przez McKinsey, do 2030 roku, zapotrzebowanie na wzrost umiejętności emocjonalnych oraz socjalnych będzie rosnąć praktycznie we wszystkich branżach. Zarówno, sztuczna inteligencja (AI) jak i automatyzacja,przyczynią się do przekształcenia tradycyjnych ról i przejęcia umiejętności twardych. Jak przyznaje Harvard Business Review, umiejętności miękkie oraz kompetencje emocjonalne będą dla kandydatów najbardziej korzystne w przejmowaniu przez sztuczną inteligencje (AI) i automatyzację działań takich jak:

 • Nastawienie na wyniki
 • Zorientowanie na relacje
 • Postępowanie zgodnie z regułami i przestrzeganie ich
 • Innowacyjne, lecz destrukcyjne myślenie
 • Pragmatyczność

Istotne jest, aby firmy spojrzały na swoją firm i oceniły, w jakich obszarach byłoby warto zastosować automatyzację oraz jakie trendy wpłyną role, na które planują one zatrudniania. Kiedy natomiast zostanie to już określone, umiejętności, które będą niezbędne w celu spełnienia danej roli, powinny zostać opisane i przedstawione podczas poszczególnych etapów procesu rekrutacyjnego. Narzędzia takie jak karty ocen rozmowy kwalifikacyjnej, zadania oparte na grach czy rozmowy przeprowadzane przez video pozwolą managerom ds. zatrudniania ocenić kandydatów na podstawie ich umiejętności twardych oraz miękkich, a także uzyskać informacje na temat ich dostępności, planów na rozwój w przyszłości, a także dostosowania się do zmian i najnowszych trendów w firmie.

Wraz z zacieśnianiem się rynku pracy, musisz się upewnić, że zapewniasz swoim pracownikom ciągły rozwój, a także korzyści płynące z pracy w Twojej firmie.Zatrudniając kandydata dzięki jego umiejętnościom miękkim, może okazać się sukcesem dla Twojej firmy na dłuższą metę i skutkować znacznie wyższym wskaźnikiem utrzymania pracowników.

3. Wykorzystaj automatyzacje w celu umożliwienia Twojemu zespołowi HR skupieniu się na utrzymaniu pracowników

Pewne trendy w branży rekrutacyjnej są kluczowe w celu utrzymaniu oraz przyciąganiu pracowników. W 2020 roku, należą do nich takie jak: dobre samopoczucie, możliwość pracy zdalnej, kultura firmy, nauka i rozwój. Warto dodać, że według Career Buider, manager ds. zatrudniania traci średnio 14 godzin tygodniowo manualnie wypełniając zadania, na które powinien przeznaczać znacznie mniej czasu. Zwłaszcza w mniejszej firmie.

Z tego względu,automatyzacja zaczyna być kluczowym działanie, które umożliwia zespołowi ds.zatrudniania skupienie się na strategii dotyczącej utrzymania pracowników. Co więcej,jak wykazuje raport przygotowany przez Career Builder, 72%pracodawców przewiduje, że działania związane z pozyskiwaniem talentów w najbliższej dekadzie, zostaną całkowicie zautomatyzowane. Do tego rodzaju czasochłonnych zadań należą takie jak umawianie kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne, wielokrotne wysłanie maili, zadania administracyjne związane z rekrutacją czy opinia managera ds. zatrudniania. Automatyzacja wymienionych powyżej procesów może się także przyczynić do znacznego poprawienia candidate experience.

4. Employer Brand jako centrum komunikacji z kandydatami

Obecne i nadchodzące pokolenie pracy nie zadowala praca w godzinach 9 – 17. Poszukują oni takich firm, których misja i wartości zgadzają się z ich osobistymi. Chcą wiedzieć, że ich działania przyczyniają się do „większego celu”. Obecnie, firmy mają możliwość budowania oraz promowania swojego emloyer brandingu oraz miejsca pracy, w taki sposób, były one zarówno etyczne jak i atrakcyjne dla ich społeczności.

W rezultacie, według badania przeprowadzonego przez LinkedIn, firmy ze świetnym employer brandingiem, otrzymują o 50% aplikacji od wykwalifikowanych kandydatów, a także redukują koszty zatrudnienia w 50%. Co więcej, 75% poszukujących pracy, rozważa emloyer branding danej firmie przed aplikacją. Jeżeli jest on dla nich atrakcyjny, przyciągnie on odpowiedniego kandydata. Natomiast jest na odwrót, może przyczynić się do straty kandydata na rzecz konkurencji.

Jaki jest wiec najlepszy sposób na promocje Twojej firmy? Poprzez Twoich obecnych pracowników oraz nowych kandydatów (zarówno aktywnych jak i pasywnych)  np. w mediach społecznościowych. Co więcej,ostatnie badanie przeprowadzone przez SHRM, potwierdza, że 84% firm wykorzystuje media społecznościowe w celu zatrudniania nowych talentów.

Aby dowiedzieć się więcej na temat zatrudniania przez media społecznościowe, przeczytaj nasz blog tutaj.

5. Rekrutacja przez media społecznościowe

Według raportu LinkedIn Workforce Learning, 93% pracowników decyduje się zostać w firmie dłużej jeżeli inwestuje ona w ich osobistą karierę zawodową. Jak zdążyliśmy już wcześniej wspomnieć, umiejętności miękkie zaczynają być coraz bardziej niezbędne, zaś rozwój kariery jest kluczowym elementem w celu utrzymania pracowników. Aby zatem pozyskać nowych pracowników, zespół ds. zatrudniania powinien najpierw zatroszczyć się o swoich obecnych. Dane dotyczące zasobów ludzkich, którymi firmy dysponują,mogą być zatem pomocne w tego rodzaju analizie.

Działy HR mają aktualnie możliwość rejestrowania korzystnych danych o swoich obecnych pracownikach. Należą do nich takie jak wykształcenie, umiejętności miękkie, rozwój kariery, cele czy nauka i rozwój. Dzięki tego rodzaju danych, firmie z łatwością uda się  dopasować kolejne stanowiska do preferencji swoich obecnych pracowników. Istnieje jednak wiele czynników, które muszą zostać rozważone. Są nimi takie jak zapełnienie stanowiska, które następnie może zostać utracone lub uzyskanie umiejętności twardych u pracownika w celu spełnienia wymagań nowej roli i stanowiska. Poza wzrostem zaangażowania pracowników oraz podniesienia współczynnika utrzymania pracowników, zespół ds. zatrudniania powinien policzyć koszty związane ze szkoleniami dotyczącymi nowych umiejętności oraz finansami związanymi z zastosowaniem nowego modelu i trendu w zatrudnianiu.

Czy powyżej wymienione trendy są tymi, w które chcesz zainwestować w 2020 roku?

Jeżeli tak, Occupop może Ci pomóc! Nasza technologia sztucznej inteligencji (AI), ocena rozmów kwalifikacyjnych, narzędzia automatyzacyjne, integracja z profilami społecznościowymi oraz stroną karier, a także analityka HR w czasie rzeczywistym, pozwolą Ci ułatwić cały proces i zastosować najnowsze trendy w Twoim procesie rekrutacyjnym. Upewnij się, że budujesz najlepsze zespoły, zatrudniając najlepszych kandydatów do Twojej firmy. Dowiedz się jak możemy Ci w tym pomóc!

Summary Points

 • Dlaczego inwestowanie w najnowsze trendy rekrutacyjne jest tak istotne? Obecnie to kandydaci tworzą proces rekrutacyjny, a ich doświadczenia bezpośrednio wpływają na decyzje o przyjęciu lub odrzuceniu oferty oraz na Twoją firmę.
 • Główne czynniki, na których powinieneś się skupić ulepszając candidate experience. Wybrane trendy rekrutacyjne są niezwykle istotne w celu zapewnienia kandydatom najlepszego doświadczenia, poprawienia procesu rekrutacyjnego oraz szybszego i efektywnego zatrudnienia.
 • Sztuczna inteligencja (AI) zastąpi administratora w rekrutacji. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Moder Hire, potwierdza, że 50% firm wykorzystuje sztuczną inteligencje (AI) w celu pozyskiwania i przeglądania kandydatów.
 • Zatrudnianie jako umiejętność miękka. Według badania przeprowadzonego przez McKinsey, do 2030 roku, zapotrzebowanie na wzrost umiejętności emocjonalnych oraz socjalnych będzie rosnąć praktycznie we wszystkich branżach.
 • Wykorzystaj automatyzacje w celu umożliwienia Twojemu zespołowi HR skupienia się na utrzymaniu pracowników. Pewne trendy w branży rekrutacyjnej są kluczowe w celu utrzymaniu oraz przyciąganiu pracowników. W 2020 roku, należą do nich takie jak: dobre samopoczucie,możliwość pracy zdalnej, kultura firmy, nauka i rozwój.
 • Employer Brand jako centrum komunikacji z kandydatami. Obecne i nadchodzące pokolenie pracy nie zadowala praca w godzinach 9 – 17. Poszukują oni takich firm, których misja i wartości zgadzają się z ich osobistymi.
 • Rekrutacja przez media społecznościowe. Według raportu LinkedIn Workforce Learning, 93% pracowników decyduje się zostać w firmie dłużej jeżeli inwestuje ona w ich osobistą karierę zawodową.
Wyślij bezpośrednio na skrzynkę pocztową
Border Image

Może Cię również zainteresować...

Border Image
Occupop to system do zarządzania rekrutacją “all-in-one”,, który pozwoli Ci uprościć cały proces oraz przyciągnąć talenty i zarządzać kandydatami.
Multi-posting
Natychmiast udostępniaj swoje ogłoszenia w wielu kanałach rekrutacyjnych. Za pomocą
Bazy Talentów
Bezproblemowo organizuj swoich kandydatów i kategoryzuj ich pod kątem bieżących
Weryfikacja kandydata
Zmniejsz czas potrzebny na sprawdzanie kandydatów za pomocą sztucznej inteligencji.
Pełna automatyzacja
Zautomatyzowane procesy od planowania rozmów kwalifikacyjnych po grupową
Praca zespołowa
Nowy sposób pracy z zespołem, promuj kulturę współpracy, aby osiągnąć określone cele
Analityka
Przejmij kontrolę nad procesem rekrutacji dzięki raportom i analizom. Od śledzenia
Border Image

Zatrudnianie może być proste. Pozwól nam pokazać Ci jak.

Zacznij okres próbny już dzisiaj - jest on darmowy przez pierwsze 14 dni. Umów demo z członkiem naszego zespołu, a on przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie funkcje naszego systemu oraz pokaże jego korzyści.
Umów prezentację
Zmieniliśmy proces rekrutacyjny w:
Border Image