Dlaczego warto wykorzystać media społecznościowe w rekrutacji? Oto zalety

Border Image
Dlaczego warto wykorzystać media społecznościowe w rekrutacji? Oto zalety
Susan Comyn
8 minut czytania
Strategia rekrutacyjna

Ze względu na to, że coraz więcej kandydatów poszukuje pracy poprzez media społecznościowe, firmy w celu znalezienia swojego następnego pracownika, także zaczynają z nich korzystać.

Rekrutacja poprzez kanały społecznościowe w celu przyciągnięcia najlepszych talentów jest jednym z najważniejszych trendów w ostatnim czasie. Według AdWeek, 92% firm wykorzystuje media społecznościowe w celu rekrutacji.

Istnieje powód dla którego rekrutacja przez media społecznościowe rośnie w ciągu ostatnich kilku lat. Według, GlobalWebindex średni użytkownik internetu posiada ponad 5 kont w mediach społecznościowych. W zeszłym roku, Facebook miał ponad 2 miliardy aktywnych użytkowników, Instagram miliard, a Twitter ponad 300 milionów. Te liczby nieustannie jednak rosną. Media społecznościowe stanowią miejsce gdzie ludzie nawiązują kontakty z przyjaciółmi, dzielą się swoimi pasjami, kupują i sprzedają, co także jest jednym z najnowszych trendów czy poszukują swojej następnej pracy.

Najwyższy czas aby również wykorzystać je na swoją korzyść. Uwzględniając media społecznościowe w swojej strategii rekrutacyjnej, możesz przyciągnąć aktywnych jak i pasywnych kandydatów, dotrzeć do konkretnej, idealnej puli kandydatów, poprawić swój employer branding i kulturę firmy, a także zaoszczędzić dużo środków rekrutacyjnych.

Zaleta 1: Przyciągnij pasywnych kandydatów 

Według ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder, 73% kandydatów poszukujących pracy jest pasywnych. Oznacza to, że to po Twojej stronie stoi znalezienie najlepszych klientów i zachęcenie ich do pracy w Twojej firmie a nie na odwrót. 

Poprzez media społecznościowe poznajesz zarówno tych aktywnych jak i pasywnych kandydatów, tam gdzie spędzają oni najwięcej swojego czasu. Zamiast publikować ogłoszenia o pracę na portalu rekrutacyjnym i czekać aż idealni kandydaci Cię znajdą, dzięki mediom społecznościowym możesz nawiązać naturalną i wyjątkową interakcję angażując ich w sieci. To pozwoli Ci na rozpoczęcie konwersacji z kandydatami, do których wcześniej nie byłbyś w stanie dotrzeć. 

Nawet jeżeli pasywni kandydaci nie szukają pracy aktywnie, wciąż wiele z nich wykorzystuje media społecznościowe w celu bycia na bieżąco z najnowszymi trendami i informacjami w branży, a także by otrzymywać informację na temat firm, którymi są zainteresowani. Według raportu LinkedIn Talent Trends z 2015 roku, 4 na 10 profesjonalistów nieustannie udziela się w sieci i szuka pracy, jednak tylko 30% z nich jest aktywnych. 

Z tego względu, pasywni kandydaci zamieszczają profesjonalne dane na swoich kanałach społecznościowych, tak aby mógł z łatwością do nich dotrzeć i ocenić ich doświadczenie zawodowe. Co więcej, tworzenie pozytywnej obecności na portalach społecznościowych przez Twoją firmę, zainspiruje zarówno aktywnych jak i pasywnych kandydatów, którzy zaobserwują Twoją stronie i możliwe, że dołączą do zespołu. 

Zaleta 2: Docieraj do konkretnej puli talentów

Według ankiety przeprowadzonej przez Jobvite, 49% profesjonalistów ds. rekrutacji, którzy wykorzystują media społecznościowe, zaznacza, że dzięki tym platformom pozyskali kandydatów wysokiej jakości. Częściowo jest to zasługa różnorodności konkretnych grup, filtrów czy hashtagów. 

Facebook umożliwia ustawienie zaawansowanych filtrów i dopasowania ich do idealnej persony Twojego kandydata. Możesz ustawić te kryteria w oparciu o lokalizację, branżę czy konkretne słowa kluczowe. Facebook od razu obliczy jak wielu kandydatów odpowiada Twoim kryteriom. Podobnie, reklamy na Facebooku mogą być dostosowane tak, aby dotrzeć do nich w oparciu o Twoje parametry, a nie do 2 bilionów użytkowników platformy, To pomoże Ci znaleźć odpowiednie dla Ciebie talenty i otrzymać lepsze aplikacje. W zasadzie, według Adweek, średnia liczba użytkowników Facebooka posiada wskaźnik kliknięć wynoszący 0,9%, co oznacza, że jest on wyższy niż jakiekolwiek techniki marketingowe. 

Co więcej, oprócz odpowiednio dostosowanych ogłoszeń, Twitter i Instagram oferują dodatkowo hashtagi, które umożliwiają zawężenie puli talentów. Duża ilość hashtagów specjalnie dostosowanych do danej branżyi sektorów pracy już istnieje zatem masz dostęp do społeczności i danych pozycji. Hashtagi mogą być jednak inne dla różnych sektorów pracy na przykład #marketingjob czy ogólne takie jak #hiring w zależności od kryteriów persony danego kandydata. Co więcej, możesz stworzyć takie unikalne dla Twoje firmy hashtagi, które pomogą Ci zwiększyć zaangażowanie i stworzyć swoją własną społeczność talentów, 

Zaleta 3: Popraw swój Employer Branding

Przekonujący employer branding is bardzo wartościowy w celu przyciągnięcia i utrzymania najlepszych talentów, co także jest obecnie jednym z najważniejszych trendów, zaraz po rekrutacji poprzez media społecznościowe. Według badania LinkedIn, 75% kandydatów robi research na temat reputacji firmy i jej marki przed tym jak aplikuje. 

Stworzenie angażującej społeczność obecność obecności w mediach społecznościowych może poprawić Twój employer branding, widoczność, wiarygodność, a także kulturę firmy, Zamieszczając aktualności dotyczące branży, jak również treści dotyczące firmy, możesz stać się autorytetem w danej dziedzinie. Nie tylko zmotywuje to kandydatów by obserwowali Twoje działania i interesowali się nimi, lecz także pomoże Ci nawiązać kontakt z ludźmi w branży czy poprawić widoczność marki. 

Powinieneś także rozważyć swoich obecnych pracowników jako ambasadorów Twojej firmy. Według Social Media Today, treści udostępniane przez pracowników zyskują 8 razy większe zaangażowanie niż te udostępniane przez firmę. Dzieje się tak ponieważ kandydaci mają większe zaufanie do obecnych pracowników niż pracodawców. Według raportu LinkedIn Employer Brand Statistics, dają im oni dokładniejsze informacje - nawet do 3 razy. Co więcej, pozwalając swoim obecnym pracownikom na tworzenie własnych postów, pokażesz kulturę firmy, która otworzy kandydatom drzwi do zaangażowania z pracownikami.


Promuj swój employer branding i kulturę firmy, której kandydaci będą mogli być częścią, Twórz posty blogowe o:

  • biurze i środowisku pracy
  • pracownikach
  • strategii dotyczącej dobrego samopoczucia
  • zaletach i korzyściach
  • wyjątkowych, interesujących i udanych projektach
  • korporacji i wydarzeniach zespołowych

Zaleta 4: Oszczędzaj środki rekrutacyjne

Marketing rekrutacyjny może być bardzo drogi, zwłaszcza jeżeli zamieszczasz ogłoszenia na wielu portalach. Stworzenie profilu w mediach społecznościowych jest jednak całkowicie darmowe, a reklamy dostępne dla każdego budżetu.

Według Recruit Loop, jedna reklama na Facebooku może otrzymać niemal 2 razy większą widoczność niż ogłoszenie na portalu rekrutacyjnym. W zasadzie, średni koszt za kliknięcie na Facebooku wynosi 0,64$, co jest przystępne dla biznesu każdej wielkości. Tego rodzaju kampanie można też z łatwością modyfikować. Jeżeli nie otrzymujesz jednak takich rezultatów jakie oczekiwałeś, w każdym momencie możesz zmienić kryteria, rodzaj wiadomości czy budżet, W rezultacie, według Adweek, 75% firm na Facebook promuje swoje strony poprzez specjalnie dostosowane reklamy.   

Ze względu na wysoką efektywność i niski czas zatrudnienia, rekrutacja poprzez media społecznościowe może pomóc Ci zaoszczędzić środki W mediach społecznościowych, możesz rozmawiać ze swoimi kandydatami bezpośrednio w naturalny i wyjątkowy sposób. Znalezienie jednak równowagi pomiędzy wieloma kanałami społecznościowymi wraz z kontem na LinkedIn czy stroną karier, może okazać się wyzwaniem dla i tak już zapracowanego zespołu ds. zatrudniana. Occupop może pomóc!. 

Dzięki naszemu oprogramowaniu rekrutacyjnemu, możesz automatycznie zamieszczać ogłoszenie o pracę na wielu portalach rekrutacyjnych jednocześnie, a także na LinkedIn i w mediach społecznościowych. Nasza łatwa w obsłudze platforma, zapewni Cię, że komunikacja z kandydatami będzie spójna, a technologia sztucznej inteligencji (AI) pomoże Ci w wysyłaniu maili, ocenianiu CV i umawianiu kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i wysiłek potrzebny na zadania administracyjne, które są częścią każdej rekrutacji, a także poświęcić więcej czasu na kontakt z Twoimi przyszłymi kandydatami. 

Dowiedz się więcej na temat tego jak Occupop może pomóc Ci z Twoim procesem rekrutacyjnym na www.occupop.pl/pl i subskrybuj nas aby otrzymywać najnowsze wskazówki i porady bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową!

Summary Points

  • Zaleta 1: Przyciągnij pasywnych kandydatów. Według ankiety przeprowadzonej przez CareerBuilder, 73% kandydatów poszukujących pracy jest pasywnych.
  • Zaleta 2: Docieraj do konkretnej puli talentów. Według ankiety przeprowadzonej przez Jobvite, 49% profesjonalistów ds. Rekrutacji, którzy wykorzystują media społecznościowe, zaznacza, że dzięki tym platformom pozyskali kandydatów wysokiej jakości.
  • Zaleta 3: Popraw swój Employer Branding. Przekonujący employer branding is bardzo wartościowy w celu przyciągnięcia i utrzymania najlepszych talentów,
  • Zaleta 4: Oszczędzaj środki rekrutacyjne. Marketing rekrutacyjny może być bardzo drogi, zwłaszcza jeżeli zamieszczasz ogłoszenia na wielu portalach.
Wyślij bezpośrednio na skrzynkę pocztową
Border Image

Może Cię również zainteresować...

Border Image
Occupop to system do zarządzania rekrutacją “all-in-one”,, który pozwoli Ci uprościć cały proces oraz przyciągnąć talenty i zarządzać kandydatami.
Multi-posting
Natychmiast udostępniaj swoje ogłoszenia w wielu kanałach rekrutacyjnych. Za pomocą
Bazy Talentów
Bezproblemowo organizuj swoich kandydatów i kategoryzuj ich pod kątem bieżących
Weryfikacja kandydata
Zmniejsz czas potrzebny na sprawdzanie kandydatów za pomocą sztucznej inteligencji.
Pełna automatyzacja
Zautomatyzowane procesy od planowania rozmów kwalifikacyjnych po grupową
Praca zespołowa
Nowy sposób pracy z zespołem, promuj kulturę współpracy, aby osiągnąć określone cele
Analityka
Przejmij kontrolę nad procesem rekrutacji dzięki raportom i analizom. Od śledzenia
Border Image

Zatrudnianie może być proste. Pozwól nam pokazać Ci jak.

Zacznij okres próbny już dzisiaj - jest on darmowy przez pierwsze 14 dni. Umów demo z członkiem naszego zespołu, a on przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie funkcje naszego systemu oraz pokaże jego korzyści.
Umów prezentację
Zmieniliśmy proces rekrutacyjny w:
Border Image