Occupop Blog

Sztuczna Inteligencja (AI) oraz automatyzacja w rekrutacji

Occupop Blog
Border Image
Sztuczna Inteligencja (AI) oraz automatyzacja w rekrutacji
Orla Doyle
10 minut czytania
Technologia rekrutacyjna

Pojęcia takie jak Sztuczna Inteligencja (A.I.) czy automatyzacja przejmują procesy rekrutacyjne. Co dokładnie jednak oznaczają oraz w jaki sposób pomagają zatrudniać mądrzej, nie wykluczając jednak co najważniejsze, „czynnika ludzkiego” w procesach HR?

Według raportu Deloitte Human Capital Trends, 62% pracodawców do końca 2017 roku miało wykorzystywać sztuczną inteligencję A.I. w celach rekrutacyjnych. Co więcej, jak wykazuje raport LinkedIn Recruiting Trends z 2018 roku, 35% z nich potwierdza, że A.I. jest jednym z najważniejszych trendów w zatrudnianiu.

Wielu z nas ma mylne pojęcie na temat sztucznej inteligencji (A.I) oraz jej znaczenia w branży HR. W przeciwieństwie do obaw dotyczących utraty pracy przez ludzi, sztuczna inteligencja (A.I.) stara się utrzymać czynnik ludzki w procesach HR.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (A.I.), zautomatyzowanego oprogramowania rekrutacyjnego oraz analizy danych, pracodawcy są w stanie przyciągać najlepsze talenty i dostarczać im niezastąpione doświadczenia z procesu rekrutacyjnego. Według Randstad, 82% poszukujących pracy wierzy, że najlepszym procesem rekrutacyjnym jest taki, które zakłada wykorzystanie zarówno innowacyjnych technologii jak i czynnika ludzkiego. Sztuczna inteligencja (A.I.) i automatyzacja w rekrutacji zapewnia je oba.  

Technologia coraz częściej przejmuje procesy rekrutacyjne. Aby wykorzystać jej możliwości jak  najlepiej, dowiedz jak zaimplementować sztuczną inteligencję (A.I.) oraz automatyzację w rekrutacji w Twojej firmie oraz czerpać z niej jak najwięcej korzyści.

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję (A.I.) oraz automatyzację w rekrutacji?

Według raportu LinkedIn przeprowadzonego w 2018 roku, pracodawcy uznali sztuczną inteligencję (A.I.) najbardziej przydatną w:

 • pozyskiwaniu kandydatów
 • prześwietlaniu kandydatów
 • wyłanianiu kandydatów
 • umawianiu kandydatów
 • angażowaniu kandydatów

W celu przyciągnięcia najlepszych talentów i zapewnieniu najlepszego poświadczenia z procesu rekrutacyjnego wykorzystaj możliwości sztucznej inteligencji (A.I.) oraz technologii automatyzacji.

1. Docieraj do odpowiednich kandydatów

Technologia sztucznej inteligencji (A.I.) umożliwia stworzenie spersonalizowanej wiązki EVP (Employee Value Prepositions), czyli charakterystycznych dla danej firmy oraz kandydata,wartości. Dzięki temu możesz dotrzeć do każdego kandydata bezpośrednio i spełnić jego oczekiwania Aby to osiągnąć, śledź działania kandydata na Twojej stronie, a następnie dostarczaj mu treści dostosowane do jego osobistych zainteresowań.

Technologia rekrutacyjna umożliwia Ci także analizę setek profili kandydatów w ciągu zaledwie kilku sekund. Na podstawie tytułu ich stanowiska, branży, lokalizacji czy doświadczenia na portalach takich jak chociażby LinkedIn, możesz uzyskać dostęp do zarówno aktywnych jak i pasywnych kandydatów. Zapewni Ci to, że docierasz do odpowiednich kandydatów i poszerzasz swoją bazę talentów.

2. Prześwietlaj CV oraz aplikacje

Określenie potencjału przyszłych kandydatów jest kluczowe podczas przeprowadzania procesu rekrutacyjnego. Dzięki sztucznej inteligencji (A.I.) jesteś w stanie znaleźć najlepszego kandydata, którego doświadczenie odpowiada umiejętnościom oczekiwanym przez Ciebie na danym stanowisku. Oprogramowanie rekrutacyjne, w oparciu o wcześniej zdeterminowane umiejętności, doświadczenie oraz określone cechy pozwoli Ci automatycznie szeregować, oceniać oraz wyłaniać najsilniejszych kandydatów.

Poszukiwane w kandydatach umiejętności mogą być ustanowione zarówno przez zespół ds. zatrudniania jak i technologię sztucznej inteligencji (A.I.), która będzie w stanie przeanalizować je na podstawie doświadczenia oraz wyników potencjalnego pracownika. Według Przemka Berendeta, byłego wice prezydenta marketingu globalnegow Luxoft ,,[A.I.] może tworzyć wzory/schematy.Wiedząc kto otrzymał ofertę pracy w Twojej firmie, jest w stanie przewiedzieć,który kandydat będzie najbardziej odpowiedni.”

3.Wykorzystuj Chatboty

Według Ideal, 67% kandydatów doświadcza pozytywnego wrażenia z procesu rekrutacyjnego jeżeli otrzymuje regularne updaty od firmy, do której aplikuje. Chatboty w rekrutacji umożliwiają kandydatom komunikację w czasie rzeczywistym 24/7. Co więcej, dają one im także możliwość zadawania pytań dotyczących wymagań oraz dostarczają przydatne wskazówki i sugestie dotyczące dalszych etapów procesu rekrutacyjnego. Według IBS group, 99.3% kandydatów, którzy doświadczyli komunikacji z chatbotem, było usatysfakcjonowanych z przebiegu procesu.

Chatboty mogą także zadawać kandydatom pytania związane z ich kwalifikacjami, statusem pracy czy doświadczeniem związane z ich aplikacją do Twojej firmy. Co więcej, są także w stanie przetwarzać dane w bardzo szybkim tempie, a nawet przenieść kandydata do kolejnego etapu rekrutacyjnego.

4. Zdigitalizuj rozmowy kwalifikacyjne

Oparte na sztucznej inteligencji (A.I.) video rozmowy kwalifikacyjne, pozwolą Ci ocenić dobór słów, wymowę oraz mimikę kandydata, a następnie zdecydować czy pasuje on do kultury Twojej firmy, a także spełnia wymogi na dane stanowisko. Cyfrowe rozmowy kwalifikacyjne mogą być również niezbędne w określeniu umiejętności miękkich kandydata. Zwłaszcza jeżeli rekrutujesz pracowników do pracy zdalnej. Obserwując na przykład ich język ciała kandydata, jesteś w stanie ocenić ich osobowość (czy są osobą otwartą czy zamkniętą).

 Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona przez video oraz oparta na ocenie kandydata poprzez sztuczną inteligencję (A.I.),pozwoli Ci zawęzić dużą pulę kandydatów i lepiej przygotować się do ostatecznego etapu rekrutacyjnego. Co więcej, technologia automatyzacji pozwoli Ci umówić kandydatów na rozmowy w zależności preferencji Twoich oraz kandydata.

Jakie korzyści przynosi technologia w procesie rekrutacji?

W oparciu o badanie przeprowadzone przez LinkedIn:

 • 67% pracodawców twierdzi, że rekrutacja za pomocą sztucznej inteligencji (A.I.) pozwala im zaoszczędzić czas
 • 43% pracodawców uważa, że pozwala ona pozbyć się uprzedzeń
 • 31% pracodawców potwierdza, że pomaga dotrzeć do najlepszych kandydatów
 • 30% zaznacza, że pozwala zaoszczędzić środki w budżecie rekrutacyjnym

Oto jak technologia rekrutacyjna może przynieść korzyści Twojej firmie:

1. Oszczędność czasu

Oprogramowanie rekrutacyjne możesz skonfigurować bardzo prosto oraz nie zakłócając w żaden sposób Twojego procesu rekrutacyjnego. Co więcej, dzięki jego implementacji, zaoszczędzisz czas oraz energię, którą musiałbyś przeznaczyć na zadania administracyjne takie jak pozyskiwanie pasywnych kandydatów, prześwietlanie CV czy umawianie rozmów kwalifikacyjnych. Oznacza to zatem, że zyskasz więc czasu na budowanie relacji z kandydatami oraz zatrudnianiu .

2. Pozbądź się uprzedzeń

Technologia sztucznej inteligencji (A.I.)jest niezbędna w celu zredukowania uprzedzeń oraz zwiększeniu różnorodności podczas procesu zatrudniania. Ze względu na to, że to Ty decydujesz o czynnikach, które mają zostać prześwietlone przez technologię sztuczne inteligencji (A.I.), możesz pozbyć się uprzedzeń w stosunku do danej grupy etnicznej, wieku czy płci kandydata. Jak wynika z raportu Deloitte ,,Dzięki wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych podczas procesu pozyskiwania talentów, możesz uzyskać dostęp do różnych kandydatów oraz powstrzymać powstanie postawie nieświadomych uprzedzeń”.

3. Dostarcz najlepszych kandydatów

Technologia rekrutacyjna pozwala Ci pozyskać kandydatów w oparciu o ich konkretne umiejętności oraz doświadczenie. Ci także pomóc w znalezieniu odpowiednich kandydatów na platformach społecznościowych, a także umożliwić Ci wysłanie do nich bezpośrednich wiadomości. Oznacza to zatem, że Twój proces zatrudniania może być oparty na konkretnej strategii oraz nie być ograniczony wymaganiami dotyczącymi czasu oraz kosztów z tym związanymi.

4. Zaoszczędź środki w budżecie.

Według Deloitte, pracodawcy wykorzystujący sztuczną inteligencję (A.I.) osiągają znacznie większe sukcesy w branży. Co więcej,firmy te osiągają dochód większy o niemal 30%. a także o 18% wyższe obroty. Podobnie jest także z firmami, które zdecydowały się zaadaptować oprogramowanie rekrutacyjne oparte na sztucznej inteligencji (A.I.). Według Ideal, ich koszty zatrudnienia zmalały dzięki temu o 75%, a ilość wypowiedzeń o 35%.

Przykłady jak firmy wykorzystują technologię rekrutacyjną.

Coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać sztuczną inteligencję (A.I.) oraz automatyzację w celu ulepszenia procesu rekrutacyjnego. Poniżej opisane zostały trzy firmy, które zdecydowały się je zaimplementować.

1. Indigo

Otrzymując ponad 2200 aplikacji każdego tygodnia, proces rekrutacyjny firmy staje się znacznie bardziej powolny oraz przytłaczający.. Kiedy jednak zespół ds. rekrutacji zdecydował się zaimplementować sztuczną inteligencję w celu automatyzacji prześwietlania CV kandydatów, ich koszty rekrutacyjne zmniejszyły się o 75%, a te związane z zatrudnieniem pracownika o 71%. Co więcej, dzięki temu firma zyskała niemal trzykrotnie większą ilość wykwalifikowanych kandydatów oraz czterokrotnie ulepszyła i uwydatniła proces rekrutacyjny.

2. Intuit

Wice prezydent firmy ds. pozyskiwania talentów, Nick Mailey, zatrudnia rocznie ponad 6000 pracowników. W momencie kiedy zaczął wykorzystywać sztuczną inteligencję (A.I.)podczas procesu rekrutacyjnego w celu ocenienia oraz szeregowania kandydatów w oparciu o swoich najlepszych pracowników, dostrzegł, że zaczął otrzymywać aplikacje od znacznie wyższej jakości kandydatów oraz zmniejszył ilość czasu potrzebną na zatrudnienie. W zasadzie, dzięki sporządzeniu listy najlepszych kandydatów, zajęło mu to niecałe 30 dni, w porównaniu do 62 dni kiedy baza talentów była znacznie większa.

3. Vodafone

Aby proces rekrutacyjne był bardziej wydajny, zespół ds. zatrudniania w Vodafone zaczął wykorzystywać, oparte na sztucznej inteligencji (A.I.) oprogramowanie rekrutacyjne, które umożliwiło przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych video. Dzięki możliwości nagrywania kandydatów oraz odpowiedzi na zadawane im pytania, oprogramowanie było w stanie ocenić czy pasują oni na dane stanowisko na postawie czynników takich jak język działa, ekspresja i mimika twarzy czy wymowa. W tego rodzaju rozmowach kwalifikacyjnych uczestniczyło łącznie 50 000 kandydatów, a czas potrzebny na ich zatrudnienie przez Vodafone, zmniejszył się niemal o połowę.

Czy jesteś gotowy zacząć wykorzystywać sztuczną inteligencję (A.I.) oraz technologię automatyzacji w swoim procesie rekrutacyjnym? Occupop może pomóc!

Nasze oprogramowanie rekrutacyjne pozwoli Ci zatrudniać szybciej, prościej oraz bezstresowo. Dzięki sztucznej inteligencji (A.I.) znacznie zredukujesz ilość zadań administracyjnych w procesie rekrutacyjnym, a także zredukujesz czas i środki potrzebne na prześwietlenie CV kandydatów, umówienie ich na rozmowy rekrutacyjne czy wysłanie zautomatyzowanych powiadomień mailowych. Jesteśmy także w stanie zamieścić Twoje ogłoszenie o pracę na ponad 16 portalach rekrutacyjnych i zapewnić Cię, że najlepsi kandydaci je zobaczą.

Umów się na demo naszego oprogramowania z jedynym z naszych ekspertów na www.occupop.pl i zatrudniaj wydajniej już od dzisiaj.

Summary Points

 • Jak wykorzystać sztuczną inteligencję (A.I.) oraz automatyzację w rekrutacji? W celu przyciągnięcia najlepszych talentów i zapewnieniu najlepszego poświadczenia z procesu rekrutacyjnego wykorzystaj możliwości sztucznej inteligencji (A.I.) oraz technologii automatyzacji.
 • Jakie korzyści przynosi technologia w procesie rekrutacji? Dowiedz się jakie korzyści może przynieść Twojej firmie technologia rekrutacyjna.
 • Przykłady jak firmy wykorzystują technologię rekrutacyjną. Poznaj trzy firmy, które zdecydowały się ją zaimplementować.
Wyślij bezpośrednio na skrzynkę pocztową
Border Image

Może Cię również zainteresować...

Border Image
Occupop to system do zarządzania rekrutacją “all-in-one”,, który pozwoli Ci uprościć cały proces oraz przyciągnąć talenty i zarządzać kandydatami.
Multi-posting
Natychmiast udostępniaj swoje ogłoszenia w wielu kanałach rekrutacyjnych. Za pomocą
Bazy Talentów
Bezproblemowo organizuj swoich kandydatów i kategoryzuj ich pod kątem bieżących
Weryfikacja kandydata
Zmniejsz czas potrzebny na sprawdzanie kandydatów za pomocą sztucznej inteligencji.
Pełna automatyzacja
Zautomatyzowane procesy od planowania rozmów kwalifikacyjnych po grupową
Praca zespołowa
Nowy sposób pracy z zespołem, promuj kulturę współpracy, aby osiągnąć określone cele
Analityka
Przejmij kontrolę nad procesem rekrutacji dzięki raportom i analizom. Od śledzenia
Border Image

Zatrudnianie może być proste. Pozwól nam pokazać Ci jak.

Zacznij okres próbny już dzisiaj - jest on darmowy przez pierwsze 14 dni. Umów demo z członkiem naszego zespołu, a on przeprowadzi Cię krok po kroku przez wszystkie funkcje naszego systemu oraz pokaże jego korzyści.
Umów prezentację
Zmieniliśmy proces rekrutacyjny w:
Border Image